Problemy z idealnie piękną, młodą i gładką skórą ma wielu spośród nas. Te problemy często objawiają się podrażnieniami skóry, krostami czy innymi zmianami. Zdarzają się także choroby skórne, które są znacznie większym problemem niż wyłącznie estetycznymi zmianami.
Niektóre z tych chorób mają przebieg bardzo silny, inne zaś przewlekły. W walce z tego rodzaju problemami może nam jednak pomóc lekarz, który specjalizuje się właśnie we wszelkiego rodzaju zmianach na poziomie skóry i naskórka.
Wszelkimi chorobami i zmianami na powierzchni skóry zajmuje się dermatologia. Zaś dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się funkcjonowaniem skóry, włosów i paznokci oraz ich wszelkimi chorobami. Zadaniem lekarza dermatologa jest zbadanie skóry i znalezienie przyczyn wszelkich nieprawidłowości w jej wyglądzie czy kondycji. Jest to trudne zadanie, bowiem wiele zmian skórnych nie wynika wyłącznie z przyczyn na poziomie skóry, ale wywołanych jest chorobami wewnętrznymi, alergiami czy innymi schorzeniami. W takim wypadku zmiany skórne mogą stanowić jedynie objawy choroby, a ich przyczyn należy szukać zupełnie gdzie indziej.
Dermatologia stanowi więc bardzo ważną gałąź medycyny, dzięki której często jesteśmy w stanie stwierdzić o problemach w naszym organizmie. Czasami mogą to być niegroźne zmiany, z którymi bez większych problemów jesteśmy w stanie się uporać. Kiedy indziej zaś mogą być objawem bardzo niebezpiecznych chorób, włącznie z nowotworami, które wymagać będą pełnej diagnostyki i leczenia. Tym bardziej warto udać się do lekarza dermatologa, aby skonsultować wszelkie niepokojące zmiany skórne czy podrażnienia. W większości przypadków okaże się, że są to niewielkie zmiany, które wymagać będą np. miejscowego zastosowania kosmetyków czy maści leczniczych. Jednak niektóre spośród takich zmian mogą okazać się poważnymi problemami zdrowotnymi. Należy więc konsultować się z lekarzem, aby móc wykluczyć wszelkie niepokojące sygnały i zyskać pewność, że nie chorujemy na żadną poważną chorobę.