Węglowodany to makroskładniki, które wraz z białkami i tłuszczami powinny być każdego dnia dostarczane organizmowi dla jego prawidłowego funkcjonowania. W grupie węglowodanów znajdują się cukry proste i złożone – te pierwsze odpowiadają niestety za szerzącą się coraz bardziej w krajach rozwiniętych falę otyłości. Ile cukru powinno się spożywać dziennie, by dostarczyć odpowiednią ilość, która nie uzależni i nie przełoży się na nadprogramowe kilogramy? Światowa Organizacja Zdrowia podała konkretnie, na ile możemy sobie pozwolić.
Cukier – smak i energia
Cukier jest wysokoenergetycznym składnikiem odżywczym, którego nie powinno zabraknąć w diecie, jednak nie może stać się jej podstawą, gdyż doprowadzić to może nie tylko do wspomnianej już otyłości, ale także licznych chorób, między innymi próchnicy zębów, zaparć, zespołu metabolicznego, zaburzeń łaknienia, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Ile powinno się go dostarczać w ciągu dnia, by mieć energię, a jednocześnie nie bać się zachorować?
Jak podaje Światowa Organizacji Zdrowia, przeciętna osoba dorosła, która potrzebuje w ciągu dnia 2000 kilokalorii dostarczonych z pożywienia, powinna dostarczyć organizmowi cukru w ilości do 10% zapotrzebowania energetycznego. Daje to prosty rachunek 200 kilokalorii, który przełożyć można na 10-12 łyżeczek białego cukru. Do tego dziennego zapotrzebowania nie wlicza się cukru dostarczonego w świeżych, nieprzetworzonych owocach i w produktach mlecznych, gdyż występuje on w nich naturalnie.
By zmniejszyć ilość cukru
Jeżeli czujemy, że spożywamy za dużo cukrów prostych, i chcemy to zmienić, warto wprowadzić w życie – stopniowo, bez poczucia szoku – pewne zmiany. Napoje gazowane i gotowe soki warto najpierw zamienić na te o obniżonej zawartości cukru, tak zwane ‘zero’ lub ‘light’, by później sięgać po wodę z dodatkiem owoców i świeżo wyciśnięty sok rozcieńczony wodą.
Ograniczenie spożycia cukru to istotne działanie profilaktyczne w cele zapobieganiu licznym chorobom w przyszłości.