Eliksir młodości… tym pięknym określeniem nazywamy kwas hialuronowy, będący substancją wykorzystywaną głównie w kosmetyce – ale również w leczeniu wielu chorób (nowotworowych, chorób wątroby, oczu oraz reumatoidalnego zapalenia stawów). Wykorzystuje się go także w regeneracji strun głosowych, w ginekologii i dermatologii.
Kwas ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, dlatego nie musimy bać się zabiegów z jego wykorzystaniem. Wręcz przeciwnie – dzięki niemu możemy „odzyskać” młodzieńczy wygląd, poprawić niedoskonałości, zwalczyć kompleksy.
Jakie funkcje w organizmie pełni kwas hialuronowy?
Przede wszystkim – jest (wraz z kolagenem) głównym składnikiem skóry. Występuje tam w postaci biopolimeru. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody.
Kwas ten występuje także w ciałku szklistym oka. Odpowiada za jego odpowiednią strukturę oraz funkcje, zapewnia mu lepkosprężystość i współtworzy film łzowy.
Jest również głównym składnikiem płynu stawowego. Jego właściwości są odpowiedzialne za sprężystość chrząstki stawowej.
KOSMETYKA
W kosmetyce kwas hialuronowy jest stosowany w produkcji wielu kremów odmładzających. Obecnie można samemu przygotować kosmetyki na jego bazie, ponieważ można go zakupić jako półprodukt kosmetyczny.
Wykorzystuję się go również w wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej. Podczas tych zabiegów wstrzykuję się go w głąb naskórka, by wypełnić nim zmarszczki – są to zabiegi typu anti-aging. Preparaty do wypełniania zmarszczek mają postać krystalicznego, elastycznego żelu.
Efekty takich zabiegów są bardzo trwałe – mogą utrzymywać się od 6 do nawet 12 miesięcy.
Czy jest bezpieczny?
Przed każdym zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieją pewne przeciwskazania – ciąża, choroby autoimmunologiczne, infekcje i zapalenia skóry, aktywna opryszczka, trądzik, skłonność do blizn przerostowych, nadwrażliwość na kwas hialuronowy.