Rozmaryn to roślina znana już w starożytności i obecnie ceniona w świecie medycyny, kosmetyki i sztuki kulinarnej. Gdzie zatem znajduje zastosowanie?
Rozmaryn wywodzi się z rejonów Morza Śródziemnego. W dzisiejszych czasach uprawiany jest prawie wszędzie. Można spotkać go nawet w przydomowych ogródkach.
Rozmaryn – co warto o nim wiedzieć?
Rozmaryn to roślina ciepłolubna należącą do rodziny jasnotowatych. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest wiecznie zielone zabarwienie i bardzo wąskie, długie liście o mocno aromatycznym zapachu. Liście rosną na długich prostych łodygach, które w późniejszym okresie wegetacji drewnieją. W okresie kwitnienia posiada on drobne bladoniebieskie kwiaty. Rozmaryn może rosnąć nawet do 2 metrów. Od wielu lat rozmaryn stosowany jest w zielarstwie, lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni. Starożytni Rzymianie zwali go kwiatem morza, gdyż wyczuwalny na morzu zapach rozmarynu zwiastował bliski ląd.
Rozmaryn – zastosowanie
Rozmaryn jest rośliną, która ma różnorodne zastosowanie.
Rozmaryn może być stosowany u diabetyków, dlatego że przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny, a jednocześnie obniża poziom glukozy we krwi. Działa jako ochrona przed stresem oksydacyjnym, jaki może przyczyniać się do rozwoju powikłań w cukrzycy. Ponadto jest środkiem chroniącym oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
Polecany jest także w schorzeniach układu pokarmowego. Łagodzi bóle żołądka, wspomaga chore jelita oraz pęcherzyk żółciowy przez działanie żółciopędne i żółciotwórcze.
Ma również działanie przeciwbakteryjne, działa między innym na bakterie Helicobacter pylori i zmniejsza ryzyko zapalenia żołądka typu B oraz wrzodów
Dodatkowo rozmaryn poprawia nastrój, redukując stres i poprawia pamięć. Korzystnie wpływa również na zdrowie serca, przyspiesza odchudzanie oraz łagodzi ból mięśni i stawów.
Znajduje również zastosowanie jako środek chroniący przed owadami.
Gałązka rozmarynu jest też świetną przyprawą, która wzbogaca smak i aromat potraw.
Ze względu na szerokie zastosowanie rozmarynu warto go zawsze mieć.