Kolagen. Produkowane przez organizm białko, jeden z głównych składników tkanki łącznej. To on buduje skórę, kości, zęby, ścięgna i wykazuje szereg właściwości, między innymi utrzymuje gładkość, elastyczność, dobre napięcie i nawilżenie skóry. Jest ważny dla organizmu, co więc zrobić, kiedy jest go za mało i chce się to poprawić? Warto włączyć do diety zawierające go produkty oraz zadbać o suplementację – kolagen jest bowiem ważny dla człowieka w każdym wieku.
Kolagen w diecie
Trzeba wiedzieć, że utrata, degradacja kolagenu to naturalny proces w organizmie. Zaczyna się około 25. roku życia. Mając tę świadomość, warto zadbać o to, by go dostarczać i nie doprowadzić do niedoboru tego składnika.
Jeżeli poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać, widać to po włosach i paznokciach. Jeżeli skóra staje się wyraźnie mniej nawilżona, pojawiają się zmarszczki, mniej wyraźne staje się między innymi zarys szczęki. To oznaka, że niedobór jest już znaczny. By go uzupełnić, do diety warto dodać produkty, które go zawierają.
Kolagen znaleźć można między innymi w: produktach na bazie żelatyny wieprzowej – zawierają one kolagen wieprzowy – gotowane golonki i kurze łapki, podroby, przetworzone produkty mięsne jak salceson, wszelkiego rodzaju galaretki: warzywne, mięsne, owocowe, rybne.
Ilość kolagenu, jaką z pożywieniem powinna trafić do organizmu, to porcja około 100-200 gramów nie więcej niż dwa, trzy razy w tygodniu.
Suplementacja kolagenu
Kolagen jest budulcem stawów. Te z wiekiem tracą tkankę łączną, zaczynają boleć. By je wspomóc, warto sięgnąć po suplementację kolagenu i dostarczać go jako rozpuszczalny w wodzie proszek. Taki roztwór należy wypijać zgodnie z zaleceniem producenta, by na nowo cieszyć się sprawnością stawów i móc wykonywać codzienne czynności oraz aktywności.
Suplementować kolagen można także, przyjmując go w formie tabletek, kapsułek oraz w wersji płynnej. Coraz popularniejszą formą staje się także suplementacja w zastrzykach. Zalecana średnia dawka to około 4-5 gram.