Choroby przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie. Ich liczba ciągle rośnie, a większość z nich jest możliwa do uniknięcia. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową oraz sposoby, które pozwolą Ci na zachowanie zdrowia i uniknięcie nieprzyjemnych skutków związanych z narażeniem na tego typu choroby.
Co to są choroby przenoszone drogą płciową?
Choroby przenoszone drogą płciową (STD – sexually transmitted diseases) to grupa chorób, które przekazywane są podczas kontaktów seksualnych (w penetracyjnych, oralnych oraz analnych). W zależności od choroby, może ona być przekazywana poprzez kontakt z krwią, wydzielinami z pochwy, spermy lub nasienia, a także poprzez kontakt z uszkodzonymi błonami śluzowymi.
Jakie są najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową?
Najczęstszymi chorobami przenoszonymi drogą płciową są chlamydia, rzeżączka, opryszczka narządów płciowych, brodawczak ludzki (HPV), wirus zapalenia wątroby typu B i typu C (HBV,HCV), kiła, oraz zakażenie wirusem HIV.
Jakie są objawy chorób przenoszonych drogą płciową?
Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą przebiegać bezobjawowo i po latach doprowadzić do poważnych powikłań – jak np. choroba weneryczna. Inne choroby objawiają się dolegliwościami jak świąd, pieczenie, bóle podczas oddawania moczu, ból brzucha, a u mężczyzn ból jąder, czy też wydzieliny z pochwy.
Jakie są sposoby zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową?
Najważniejszym sposobem zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową jest unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi. Warto pamiętać, że choroby te przekazywane są nie tylko poprzez stosunek płciowy, ale również przez kontakt oralny i analny. Istotne jest również stosowanie prezerwatyw podczas każdego stosunku. Prezerwatywa stanowi barierę między partnerami i minimalizuje ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy również pamiętać, że korzystanie z antykoncepcji hormonalnej nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Bardzo ważne jest również regularne wykonywanie badań ginekologicznych (u kobiet) oraz badań urologicznych (u mężczyzn) w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową we wczesnym stadium.
Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Jeśli podejrzewasz, że możesz być zakażony chorobą przenoszoną drogą płciową, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku niektórych chorób (np. rzeżączki) lekarz przepisze antybiotyk, w przypadku wirusa HIV istnieją specjalistyczne leki hamujące rozwój choroby, ale tylko wtedy, gdy choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium. Warto również zawsze pamiętać o regularnym wykonywaniu badań urologicznych oraz ginekologicznych, aby wykryć chorobę we wczesnym stadium i jak najszybciej ją leczyć.
Podsumowanie
Choroby przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem społeczny. Niestety, wiele osób unika rozmowy na ten temat, co sprawia, że choroby te nadal się rozprzestrzeniają. Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową jest bardzo proste – unikaj kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi, stosuj prezerwatywy i regularnie wykonuj badania urologiczne i ginekologiczne. W przypadku podejrzenia zakażenia, należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż tylko we wczesnym stadium choroba może być z powodzeniem leczona. Pamiętajmy, że wiele chorób przenoszonych drogą płciową może przebiegać bezobjawowo, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań.