Czasami zdarza się tak, że tradycyjne metody leczenia zawodzą i nie przynoszą pożądanych efektów. Dotyczy to zarówno chorób lekkich, jak i tych poważniejszych. Pacjenci często próbują uciekać się do innych, mniej powszechnych sposobów radzenia sobie z problemami zdrowotnymi.
Medycyna alternatywna zwana jest inaczej niekonwencjonalną lub naturalną. To zespół leczenia chorych oparty na naturalnych składnikach, a także metody i praktyki o działaniu leczniczym. Stanowi temat dość kontrowersyjny, ponieważ jej działania nie są potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Mimo to posiada szerokie grono zwolenników, a zainteresowanie tematem rośnie z roku na rok.
Środowisko lekarskie, a przynajmniej jego zdecydowana większość, uważa takie praktyki za nieetyczne i nieskuteczne. W takim razie, dlaczego medycyna alternatywna jest tak popularna? Część jej praktyk ma swoje źródło w głęboko zakorzenionej tradycji, np. akupunktura. Inne wywodzą się z wierzeń, religii czy przesądów. Jej skuteczność nigdy nie została potwierdzona, jednak część zwolenników uznaje, że zauważyła znaczną poprawę. Pozytywne efekty mogą jednak wynikać z efektu placebo, zmniejszenia skutków ubocznych spowodowanych farmakoterapią lub po prostu nie mieć nic wspólnego z nowymi praktykami.
Decydując się na wprowadzenie leczenia niekonwencjonalnego należy zawsze konsultować się z lekarzem. Przy zaawansowanych stadiach chorób ciężkich takie metody mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.