Przyjaźń jest jednym z najważniejszych elementów życia każdej osoby. Wspólne cele, dobre relacje i zaufanie są elementami, które kształtują więź między ludźmi. W ostatnim czasie zauważa się, że przyjaźń zyskuje na znaczeniu również w sferze pracy. Okazuje się, że pozytywne relacje między pracownikami są kluczowe dla rozwoju firmy. Korzyści wynikające z przyjaznych relacji w miejscu pracy są nieocenione. Warto zastanowić się nad tym, jakie są pozytywne aspekty zawierania przyjaźni w pracy i jakie są pułapki, które należy unikać.
Przyjaźń w pracy zawodowej – jakie są plusy i minusy?
W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy w pracy i coraz więcej naszych relacji związane jest z tym, co robimy za biurkiem. W tych warunkach ważna staje się kwestia przyjaźni na linii koleżanki/kolega z pracy. Jak powinna wyglądać przyjaźń w miejscu pracy i co może być jej konsekwencją? Oto kilka refleksji i rad.
Plusy przyjaźni w miejscu pracy
- Pełna pewność, że masz przy sobie kogoś, na kogo możesz liczyć
- Możliwość lepszego zrozumienia i opanowania kultury pracy w firmie
- Znajomość potrzeb i możliwości koleżanek/kolegów pozwala na lepszą koordynację i rozdzielenie obowiązków
- Łatwiejsze przekazanie i otrzymywanie informacji w codziennej pracy
Jeśli uda nam się zawrzeć przyjaźń z kimś z pracy, możemy liczyć na nieocenioną pomoc w trudnych sytuacjach. Taka osobista relacja umożliwia także wiele pobocznych korzyści, jak działa poza godzinami pracy, poznawanie interesujących hobbystów czy pomysłów na aktywności po pracy.
Minusy przyjaźni w pracy zawodowej
- Ryzyko wykorzystania przez innych członków zespołu
- Ryzyko konfliktów, gdyż bratniej duszy wcale nie muszą się wszystkim podobać
- Zwiększenie poziomu stresu i presji w pracy, gdyż relacja Znajomy-pracownik wymaga wysokiej dbałości o jakość i ilość pracy
- Ryzyko naruszania regulaminu pracy, jeśli przegapi się związane z nią zasady i wymagania zawarte w kontraktach
To, że dobija się do nas kolejne bitwy w grze online lub zbliżamy się do lvl 50 w jednej z popularnych gier, to dość zrozumiałe i sympatyczne. Niemniej jednak warto zauważyć, że bycie przyjacielem osoby, z którą dzielimy swój czas pracy, wymaga od nas większej ostrożności i skrupulatności.
Jak uniknąć niepożądanych konsekwencji?
- Unikaj używania hasła „przyjaźń” w pracy i zastąp je mniej osobistymi określeniami, takimi jak „dobry kolega”
- Miej swój czas wolny, nie miesiąc w pracy ciągle z jedną z koleżanek/ów
- Twe pozytywne, ale skryte uczucia względem kolegi lub koleżanki powinny być już na poziomie dobrego zaprzyjaźnienia, a nie romanse w pracy
- Respektuj swoją pracę, nie pozwól, by prywatne sprawy przesłaniają ją
Znalezienie dobrego towarzystwa w pracy z pewnością poprawia jakość życia zawodowego. Jednakże, chowanie uczuć i neutralizacja nastrajających sentymentów z pewnością nie zaszkodzi. W każdym przypadku należy pamiętać, że dla każdej sytuacji obowiązuje zdrowy rozsądek, a w pracy o wiele więcej zależy od lojalności wobec firmowych celów, niż od uroku twojego przyjaciela.