Codziennie my – kobiety – kreujemy swój wizerunek na różne sposoby. Coraz częściej robią to również mężczyźni, zwracając uwagę na swoje uczesanie, ubiór, styl.
Pielęgnujemy swoją skórę, dbamy o cerę, stosujemy różnego rodzaju odżywki i szampony do włosów, nakładamy makijaż, dobieramy odpowiedni strój – w zależności od pogody, nastroju, okazji. Budujemy swój image na podstawie wielu aspektów wyglądu, które ostatecznie powinny stworzyć jedną, spójną całość. Te wszystkie działania można określić jednym słowem: WIZAŻ.
Wizaż ma na celu podkreślenie atutów naszej urody oraz zatuszowanie wszelkich niedoskonałości. W dziedzinie kosmetologii jest natomiast makijażem artystycznym, a u jego podstaw leży odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do typów skóry, dobór kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych.
Często opieramy go na obecnie panujących trendach modowych, tak było w przypadku podkreślonych, ciemnych brwi, które nie tak dawno królowały wśród kobiet i nadal cieszą się niemałą popularnością. Choć nie jest dobrze ślepo biec za modą – to warto się nią inspirować, ponieważ to wielkie marki, wielcy projektanci, osobistości świata kosmetyki, wyznaczają wszystko, co akurat w danym momencie będzie postrzegane jako piękno. A co do tego, że na pięknie głównie nam zależy nie mam żadnych wątpliwości.
Obecnie na rynku pracy widnieje nawet zawód wizażystki. Do zadań osoby określającej się tym mianem, należy przede wszystkim wykonanie profesjonalnego makijażu, tuszując przy tym mankamenty urody za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Wizażystka potrafi skorygować niedoskonałości i uwypuklić nasz zalety – piękną linię brwi, oczy, pełne usta, smukłą twarz. Dba ona o wizerunek swoich klientów, pracuje z ludźmi i dla ludzi – powinna dbać o ich potrzeby, gusta, być otwarta na nowe rozwiązania, pozytywnie nastawiona do kompromisów, znająca nie tylko podstawy kosmetyki, ale jej najgłębsze zakamarki, tak – by móc jak najlepiej doradzić, nie zniechęcając tym samym odbiorcy swoich rad.
Obecnie wiele szkół ma w swojej ofercie studia wizażu, co tylko utwierdza w przekonaniu, że nie jest to byle jaki zawód i że wymaga on nabycia obszernej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.