Kofeina jest najbardziej powszechną substancją psychoaktywną na świecie i składnikiem kawy, bez której większość z nas nie wyobraża sobie ani jednego dnia. Najczęściej pijamy ją rano, ponieważ działa pobudzająco i pomaga zwiększyć koncentrację, co bardzo przydaje się na początku dnia, a zwłaszcza w pracy.
Uwielbiamy również umawiać się z przyjaciółmi na kawę, na spotkania w kawiarniach albo kupować kawę na wynos i ruszać na długie spacery z pysznym napojem. Dla jednych kawa stanowi paliwo, bez którego nie potrafią zacząć dnia należycie, inni uwielbiają jej smak, a różne wersje kawy z mlekiem, od flat white, przez latte, aż po cappuccino, sprawiają, że mogą pić ją litrami o każdej porze dnia i nocy. Często słyszy się, że z kawą nie należy przesadzać, bo jej nadmierne ilości mogą negatywnie wpływać na ciśnienie i pracę serca, doprowadzić do bezsenności, stanów lękowych, a nawet nadpobudliwości.
Jednak racjonalne ilości kawy wypijanej codziennie mogą zdziałać sporo dobrego dla naszego organizmu. Jak kawa wpływa na organizm człowieka? Z najnowszych badań wynika, że o ile przesadzanie z kawą może doprowadzić problemów sercowych, o tyle wypijanie około trzech filiżanek niezbyt mocnej kawy dziennie znacznie poprawia pracę serca oraz układu naczyniowego. Podobnie wygląda sytuacja z wątrobą, którą regularnie spożywana kawa może uchronić przed marskością. Zawarte w brązowym napoju składniki mają również moc do niwelowania możliwości pojawienia się niektórych gatunków nowotworów, takich jak rak jelita, wątroby, narządów mowy czy w przypadku mężczyzn – prostaty.
Ludzi mózg również może być wdzięczny wszystkim miłośnikom kawy, którzy dzięki swojej słabości do napoju sprawiają, że hamowane są procesy prowadzące do demencji i choroby Alzheimera – badania wykazały, że starsze osoby, które regularnie piją czarną kawę mają o wiele mniejsze szanse na zachorowanie niż ci, którzy tego nie robią. Choć panuje powszechne przekonanie, że kawa jest szkodliwa i warto zastępować ją herbatą, zawierającą teinę, albo popularnym w ostatnich latach yerba mate, które też podziwia, kawa broni się w tej walce dzięki wynikom ostatnich badań. Picie jej regularnie ma działanie antydepresyjne i zmniejsza szansę zachorowania na cukrzycę, a żadnemu kawoszowi nie trzeba tłumaczyć, że nic nie zastąpi smaku ulubionej kawy.