Ciecierzyca, zwana także cieciorką i grochem włoskim, jest jedną z najstarszych roślin konsumpcyjnych na świecie. Jest ona uprawiana od tysięcy lat. Rosnącą obecnie popularność warzywo zawdzięcza przede wszystkim kulinarnym i imponującym właściwościom zdrowotnym.
Ciecierzyca – charakterystyka ogólna
Ciecierzyca, znana także jako cieciorka albo groch włoski, to roślina strączkowa.
Istnieją dwa rodzaje ciecierzycy, czyli kabuli i desi. Ziarna tej pierwszej są duże i mają kremową barwę, natomiast nasiona desi są małe i występują w kilku kolorach: kremowym, czerwonym, czarnym, brązowym, żółtym i zielonym. Każdy rodzaj charakteryzuje nieco słodkawy i delikatny smak z orzechową nutą.
Ciecierzyca jest bogata w białko, błonnik, witaminy i związki mineralne.
Zastosowanie ciecierzycy
Dzięki znacznej zawartości składników odżywczych, roślina uznawana jest za cenny składnik w diecie opartej o zasady zdrowego odżywiania. Zawiera w składzie witaminę A, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania wzroku, oraz witaminy z grupy B, wspierające układ nerwowy. Na szczególną uwagę zasługuje również duża dawka kwasu foliowego zawartego w ciecierzycy. Kwas ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki. Ponadto spożywanie ciecierzycy dostarcza do organizmu witaminę C, która jest odpowiedzialna za wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Ponadto cieciorka zawiera minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez oraz potas. Dzięki nim, uznawana jest za cenny składnik diety kardioprotekcyjnej. Dodatkowo roślina jest doskonałym źródłem błonnika, dlatego pomocna jest w zwalczaniu zaparć oraz wspomaga odchudzanie.
Ciecierzyca charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i dlatego może być stosowana w diecie osób zmagających się z problemem cukrzycy.
Ze względu na różnorodne wykorzystanie ciecierzycy warto ją nabyć i stosować.