Mąkę z amarantusa uzyskuje się przez mielenie nasion szarłatu. Ma ona lekko żółtawą, a nawet beżową barwę i jest cięższa w konsystencji niż mąka pszenna. Odznacza się niższym poziomem wilgotności i lepkości, ale za to wyższą zawartością tłuszczu, białka i błonnika. W czystej postaci ma wyraźnie pleśniawy zapach i dość podobny nieprzyjemny smak. Z tego powodu wiele osób stosuje ją jedynie jako dodatek do pokarmów.
Podstawową zaletą tej mąki jest wysoka wartość odżywcza. Jest ona bezglutenowa i bogata w błonnik pokarmowy, aminokwas lizynę oraz albuminy i globuliny oraz zawiera znikomą ilość białek gliadynowych oraz prolamin.
Mąka amarantusowa – zastosowanie
Mąka amarantusowa nadaje się do wypieku ciast, ciasteczek, przygotowania naleśników oraz racuchów. Można także z jej udziałem przygotować płatki i krakersy. Jest doskonałym dodatkiem do chleba. W wypiekach, które nie muszą rosnąć, można użyć samej mąki z amarantusa. Natomiast w przypadku tych, które muszą wyrosnąć trzeba ją zmieszać z inną mąką. Warto wiedzieć, że z uwagi na brak glutenu ciasto z mąki amarantusowej nie będzie miało konsystencji ciasta drożdżowego ani pszennego pieczywa. Zwykle jest bardziej kruche niż elastyczne.
Mąka amarantusowa posiada niezwykłe walory zdrowotne. Jest bogata w błonnik spożywczy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy z grupy B oraz cenne minerały takie ja: fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo. Obecność lunazyny obniża ryzyko zachorowania na raka. Występujące w mące rutyny oraz nikotyfloryny obniżają ciśnienie krwi i chronią przed chorobami układu krążenia. Z kolei zaś fenole redukują poziom wolnych rodników w tkankach.