Cenne właściwości młodego jęczmienia były już znane w starożytności. Jęczmień był jednym ze składników diety Rzymian. W ostatnim czasie jęczmień coraz bardziej zyskuje na popularności. Czym wyróżnia się ta roślina i gdzie znajduje zastosowanie?
Jęczmień jest zbożem uprawianym w wielu krajach świata. Należy do roślin jednorocznych, które wysiewa się jesienią albo wiosną. Dość dobrze znosi niekorzystne zmiany klimatyczne.
Co to jest młody jęczmień?
Młody zielony jęczmień to niedojrzałe pędy popularnego jęczmienia zwyczajnego. Zazwyczaj wykorzystuje się dojrzałe nasiona, ale bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów znajduje się w młodych pędach. To właśnie te niedojrzałe części jęczmienia są wartościowe dla zdrowia. Są źródłem witamin z grupy B, witaminy C i E, beta-karotenu, żelaza, magnezu, wapnia oraz cynku. Oprócz tego zielone łodygi zawierają naturalne hormony i chlorofil. Ponadto zielony jęczmień jest bogaty w aminokwasy. Młody jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
Młody jęczmień – zastosowanie
W młodym jęczmieniu znajduje się wysoka zawartość beta-sitosterolu, który wspomaga przemianę cholesterolu. Ekstrakt z soku młodego jęczmienia jest jednym z naturalnych źródeł enzymu dysmutazy ponadtlenkowej, który ma zdolność niszczenia wolnych rodników w szczególności reaktywnych form tlenu, powodujących reumatoidalne zapalenie stawów. Sok z młodego jęczmienia pomaga w leczeniu zapalenia jelita grubego i chorób przewodu pokarmowego. Roślina ta jest silnie zasadowy produktem i dzięki temu korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Dodatkowo wspiera układ sercowo-naczyniowy. Wspomaga produkcję hemoglobiny oraz leczenie trądziku i innych chorób skórnych. Przypisuje mu się także właściwości przeciwdepresyjne oraz korzystny wpływ na układ odpornościowy i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Młody jęczmień jest dostępny w gotowych preparatach. Jest suplementem diety i może być stosowany tylko pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości.