Alergia to poważna choroba, która wyklucza z diety produkty, które uczulają. Dla wielu osób oznacza to rezygnację z jedzenia tego, co do tej pory bardzo smakowało. Czy alergicy mogą spożywać słodycze? Tak, ale muszą być one stworzone z myślą dla nich, co oznacza najczęściej brak w ich składzie mleka, jaj, glutenu i pozostałych alergenów, których spożycie może dać objawy alergii pokarmowej. Takie słodycze istnieją, jednak znalezienie ich czasami może sprawić problem.
Słodycze bez alergenów
Na sklepowych półkach w super- i hipermarketach roi się od regałów wypełnionych słodyczami. Wśród nich tymi, po które można sięgnąć dla alergika, są z całą pewnością lizaki – nie mają w składzie alergenów, jednocześnie są wątpliwej jakości i pełne substancji konserwujących oraz cukru, które nie wpłyną korzystnie na zdrowie alergika.
W takim wypadku należy szukać dalej. Odpowiednie słodycze znaleźć można w sklepach internetowych sklepów, które specjalizują się w tego typu wyrobach. Jako że alergie pokarmowe są zmorą obecnych czasów, takich sklepów pojawia się coraz więcej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ceny produktów są wyższe od im podobnych spotykanych w zwykłych sklepach i doliczyć do tego koszta przesyłki.
Przygotowane w domu
Wiedząc o tym, jakie produkty uczulają, można spróbować przygotować słodycze dla alergika w swoim własnym domu. Produkty z alergenem można zastąpić produktami, które nie wywołają reakcji alergicznej. Można przygotować na przykład wspomniane lizaki: proste karmelowe, do których wykonania potrzebny jest tylko cukier i patyczki/wykałaczki, sprawdzą się jako słodycz od czasu do czasu.
Inną domową słodyczą może być przygotowane bez mleka i jajek ciasto czekoladowe. Produkty te zastępuje się w przepisie mlekiem roślinnym – na przykład owsianym lub sojowym – i olejem. Smakuje równie dobrze, a polewa przygotowana z kakao, które w przeciwieństwie do czekolady nie wykazuje znamion bycia alergenem, podkreśla jeszcze bardziej aromat całego wypieku.